Malá Fatra - Vrátna dolina

Veľký a Malý Rozsutec

Začiatok túry:        Štefanová 625 m n.m.
Koniec túry:           Štefanová 625 m n.m.
Najvyšší bod:         Veľký Rozsutec 1610 m n. m.
Prevýšenie:            985 m
Čas túry:                6:05 hod.

Za jeden deň, je to pomerne tažká túra, ale pri peknom počasí žiaden problém, my sme ju zvládli so 7 ročnou dcérou.

Veľký Rozsutec patrí medzi najkrajšie skalné masívy Slovenska. Je dominantom Vrátnej doliny, svojou výškou 1609 m n.m. je 5 najvyšším vrcholom. Dostal sa do znaku Národneho parku Malá Fatra. Po ňom sa pomenoval tanečný súbor, Rozsutec a ospevujú ho rôzné piesne.

Turistický chodník začína v osade Štefanová. Po žltej značke pokračujte na Podžiar, odtiaľ po modrej Hornými dierami – Tesnou rizňou – Tanečnicou – sedlom Medzirozsutce. Zelenou značkou vystúpite na Malý Rozsutec za 20 minút, môžete pokračovať po zelenej na Podrozsutec a Biely Potok. Druhá možnosť je, že sa vrátite z Malého Rozsutca na sedlo Medzirozsutce a vystúpite červenou značkou na Veľký Rozsutec. Po odpočinku v najvyššom bode tejto túry zostúpite na sedlo Medziholie, zelenou značkou sa dostanete na Šlahorku – Kopiská a späť do Štefanovej. 

pohľad na Malý a Veľký Rozsutec zo Sokolia

Mala Fatra - Vratna dolina

Jánošíkove diery

Začiatok túry:          hotel Diery 560 m n.m.
Koniec túry:             hotel Diery 560 m n.m.
Najvyšší bod:           Podžiar 742 m n. m.
Prevýšenie:              182 m
Čas túry:                  1:40 hod.

Jánošíkove diery sú jedným z najznámejších turistických chodníkov v Malej Fatre. Sú tu rôzne úzke chodníčky, vodopády, rebríky, lavičky a mostíky, žasnete nad tým, čo dokáže vytvoriť príroda.

Po turistickom chodníku sa pustíme pri hoteli Diery, kde sa dostaneme autom alebo autobusom. Po modrej značke kráčame cca 0:25 hod. na rázcestie Ostrvné. Tu odbočíme na Nové diery, pokračujeme po žltej na Podžiar. Na lúke pri potôčku a pôvodnej drevenici medzi horami, si posedíme, načerpáme nové sily a zabudneme na starosti všedných dní. Popri potôčku po modrej značke Dolnými dierami sa dostaneme naspäť k hotelu Diery.

Jánošíkove Diery

Malá Fatra - Vrátna dolina

Snilovské sedlo - Chleb - Hromové – Steny - Poľudňový Grúň

Začiatok túry:         Chata Vrátna 750 m n.m.
Koniec túry:            Chata Vrátna 750 m n.m.
Najvyšší bod:          Chleb 1646 m n. m.
Prevýšenie:             896 m
Čas túry:                 2:50 hod. bez kabínky + 1:45 hod.


Turistický chodník vedie hlavným hrebeňom Malej Fatry, v trase je tretí najvyšší vrch Chleb. Výhodou tejto časti hrebeňa sú malé výškové rozdiely, trávnatý terén a krásne výhľady na všetky svetové strany.

Hrebeňovka – autom alebo autobusom sa dostanete na konečnú Vrátna výťah. Prvý úsek na Snilovské sedlo môžete isť aj kabínkovou lanovkou. Na vrchole pokračujete po červenej cez Chleb - Hromové – Steny – Poludňový Grúň. Z vrcholu Poludňového Grúňa sa pustíte po žltej dosť prudkým klesaním na Chatu na Grúni. Po malom občerstvení sa po žltej značke asi za 30 min. dostanete na Chatu Vrátna (zástavka autobusu Vrátna výťah). 

Chleb Hromové steny Poludňový Grúň

Mala Fatra - Vratna dolina

Zbojnícky chodník

Začiatok túry:         Tiesňavy 567 m n.m.
Koniec túry:            Podolina 497 m n.m.
Najvyšší bod:          Malé nocľahy 1000 m n. m.
Prevýšenie:             503 m
Čas túry:                 3:05 hod.

Veľmi zaujímavý turistický chodník s peknými výhľadmi a pohľadmi do hĺbky, krásne skalné útvary, na jar a v lete množstvo kvitnúcich kvetov (pozor sú chránené).

Zbojnícky chodník začína v Tiesňavách po modrej značke. Na vrchole pri rozcestníku Malé nocľahy pokračuje modrou značkou po chodníku do doliny Obšívanka, ktorá je zaujímavá tým, že tu je výrazná klimatická inverzia, je tu najnižší prirodzený výskyt kosodreviny 660 m n.m. Turistický chodník pokračuje do osady Podolina a končí na hlavnej ceste Vyšné Kamence.

tu začína Zbojnícky chodník

Malá Fatra - Vrátna dolina

Turistický chodník Boboty

Začiatok túry:         Tiesňavy 575 m n.m.
Koniec túry:            Nový Dvor 610 m n.m.
Najvyšší bod:          Boboty 1086 m n. m.
Prevýšenie:             511 m
Čas túry:                 3:00 hod.

Turistický chodník vás povedie štátnou prírodnou rezerváciou Tiesňavy. Najzaujímavejší je výstup na skalnaté bralo Vencová, kde sa nám otvárajú pohľady na Terchovú, Vrátnu a protiľahlú stranu Tiesňav s rôznymi skalnými útvarmi. Potom vedie chodník prevažne lesom.

Trasa začína asi 500m od Terchovej v Tiesňavách. Stúpaním cez lúku Košariská sa dostanete k strmšiemu výstupu skalami Vencová, miestami je to zabezpečené reťazami pri troške pozornosti je to v pohode. Potom chodník vedie lesom a vyhýba sa vrcholu Boboty, kde sú krásne výhľady. Klesaním najprv miernym, potom prudkým vyjdete z lesa na sedlo Vrchpodžiar. Môžete ísť lúkov do Štefanovej asi 20 min. alebo traverzom Boboty, náučným chodníkom vyjdete pri Hoteli Boboty. Kúsok je autobusová zastávka, alebo peši do Terchovej to trvá asi 35 min.

Tiesňavy výstup na turistický chodník Boboty

Mala Fatra - Vratna dolina

Snilovské sedlo - Chrapaky - Kraviarske - Baraniarky - sedlo Príslop
Starý Dvor

Začiatok túry:         Chata Vrátna 750 m n.m.
Koniec túry:            Starý Dvor 614 m n.m.
Najvyšší bod:          Snilovské sedlo 1524 m n. m.
Prevýšenie:             910 m
Čas túry:                 3:00 hod. bez kabínky + 1:45 hod.

Vášniví turisti Malej Fatry by nemali zabudnúť na tento turistický chodník, prechádzky medzi kosodrevinou a čučoriednikom, krásne výhľady z hrebeňov hôr takmer po celom chodníku.

Trasu začíname na Chate Vrátna. Odtiaľ môžeme ísť lanovkou, alebo turistickým chodníkom na Snilovské sedlo. Hneď za hornou stanicou kabínky asi 100m pod hlavným hrebeňom Snilovské sedlo (1524 m n. m.) odbočíme doprava, kde začína modrý turistický chodník. Nedá sa zablúdiť, je dobre viditeľný. Ak ste doteraz išli pešo, tak teraz po náročnom výstupe konečne rovina, mimochodom najvyšší bod našej túry. Za 1:45 hod. prekonáte strmým stúpaním výškový rozdiel 750 m, ak si chcete ušetriť nohy vyveziete sa kabínkou. Traverzom Veľkého Kriváňa (1709 m n. m.) asi po 45 minútach sa dostanete na Chrapáky (1417 m n. m.), kde pokračujeme po modrej, ale už výrazne klesáme do sedla za Kraviarskym. Odtiaľ sa budú striedať výstupy a zostupy postupne ako budeme prechádzať Kraviarskym (1361m n. m.), Veľké sedlo (1193 m n. m.), Žitné (1264 m n. m.), Malé sedlo (1177 m n. m.), Baraniarky (1270 m n. m.). Z Baraniarok pomerne prudkým klesaním do sedla Príslop (916 m n. m.) si treba dávať pozor na pošmyknutie, prípadne pád, terén je tu často vlhký, spodná časť sa ide lesom, býva tu blato, ale sedlo Príslop je už lúka, kde sú opäť pekné výhľady.

Zo sedla Príslop miernym klesaním sa po 30 min. dostaneme na Starý dvor, kde je zástavka autobusu. Komu sily stačia môže pokračovať pešo po ceste do Terchovej asi 3 km. Ak ste si auto nechali vo Vrátnej pod lanovkou, musíte pokračovať opačným smerom tiež 3 km.

Kraviarske Žitné Baraniarky

Malá Fatra - Vrátna dolina

Šútovský vodopád

Začiatok túry:         bufet Fatranka 514 m n.m.
Koniec túry:            Nový Dvor 610 m n.m.
Najvyšší bod:          Šútovský vodopád 754 m n. m.
Prevýšenie:             240 m
Čas túry:                 2:20 hod.

Zdolať Šútovský vodopád z obce Kraľovany – Rieka je ľahšia varianta, vyberáme ju, keď nám počasie nepraje, alebo fyzicky iný turistický chodník nezvládneme. Je to pekná prechádzka lesom.

Šútovský vodopád sa dá pozrieť aj keď počasie nepraje. Nie klasicky cez Snilovské sedlo, ale autom na Zázrivú - Párnicu - Kraľovany, doprava na Žilinu a pri vodnej nádrži Krpeľany odbočíme do obce Kraľovany - Rieka. Po asi 1 km pri bufete Fatranka je parkovisko kde odstavíte auto (trasa je asi 35km). Pokračujeme peši po kamenistej ceste lesom, k vodopádu je to 1,20 minút v prvej tretine trasy je chata Vodopád. Šútovský vodopád má výšku 38 m a je to najvyšší vodopád v Malej Fatre.

Šutovský vodopád

Mala Fatra - Vratna dolina

Terchová - Jánošíkovci - Smrekovia - Biely Potok

Začiatok túry:         Terchová 520 m n.m.
Koniec túry:            Terchová 520 m n.m.
Najvyšší bod:          Jánošíkovci 770 m n. m.
Prevýšenie:             250 m
Čas túry:                 peší zo Šípkovej po hotel Diery 2:00 hod.

Chcem vám predstaviť malo frekventovaný turistický chodník, ktorý sa dá zdolať aj na bicykli. Je to niečo iné, ako strmé chodníky vo Vrátnej, ale koho zaujíma život Terchovských osád (kopaníc), tak je to správny typ. Prejdeme aj rodnou osadou Juraja Jánošíka Jánošovia.

Turistická trasa začína v Šípkovej. Od nášho penziónu je to asi 5 km, kde môžete ísť autobusom Terchová - Šípkova, pešo, na bicykli, alebo po dohode s majiteľmi penziónu vás tam odvezieme. V Šípkovej budete pokračovať po zelenej turistickej značke osadami Hanzelovci, Jánošíkovci, Smrekovci, Huličiarovci. Trasa ide po úpätí Púpova s dobrými výhľadmi na roztrúsené osady Terchovej. Krásne pohľady sa naskytnú po príchode na Poľany. Priamo pred vami je Malý a Veľký Rozsutec, Boboty, v pozadí Stoh.

miesto Poľany, pohľad na Veľký a Malý Rozsutec v pozadí Stoh